TO JEST STARA STRONA! Kliknij >>> NOWA STRONA www
Toggle Bar

Metody badawcze w opiece paliatywno-hospicyjnej

M. Olszewska Data: . Dział: Galeria

Za nami zrealizowany w Londynie drugi tydzień Europejskiej Akademii Opieki Paliatywnej (EUPCA Leadership Course 2015-2017). Oto nasza relacja z wyjazdu do kolebki idei opieki paliatywno-hospicyjnej. Zobacz zdjęcia z kursu w Cicely Saunders King's College oraz z wizyty w Hospicjum Św. Krzysztofa.

Pierwszy tydzień lutego był dla uczestników Leadership Course 2015-2017, realizowanego w ramach Europejskiej Akademii Opieki Paliatywnej (EUPCA), niezwykle intensywnym czasem. Dlaczego? Ponieważ w tym czasie odbywał się w Londynie kolejny zjazd szkoleniowy, tym razem dedykowany metodologii badań stosowanych w opieki paliatywno-hospicyjnej. Zajęcia odbywały się w Instytucie Cicely Saunders King's College London. Swoją tematyka obejmowały one m.in. takie zagadnienia jak projektowanie badań naukowych, metody zbierania danych, zagadnienia etyczne istotne w badaniach w opiece paliatyno-hospicyjne czy charakterystykę badań ilościowych i jakościowych. Szczególne znaczenie miał też blok dotyczący dobrych praktyk.

Uczestnicy kursu mieli możliwość odwiedzić Hospicjum im. Św. Krzysztofa, założone w 1967 r. przez Cicely Saunders - pionierkę i inicjatorkę holistycznej opieki nad chorym u kresu życia i jego rodziną. Był to tym bardziej wzruszające, że w historii Cicely Saunders nie brakuje polskich akcentów. Nie bez znaczenia dla rozwoju ruchu hospicyjnego była relacja z Dawidem Taśmą, polakiem żydowskiego pochodzenia, który w czasie drugiej wojny światowej wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Wartym zaznaczenia jest też fakt, że mężem Cicely Saunders był polak, Marian Bohusz-Szyszko, którego obrazy do tej pory wiszą na ścianach Hospicjum im. Św. Krzysztofa.

Zainteresowanych Hospicjum Św. Krzysztofa oraz fotorelacją z kursu zapraszamy do zapoznania się poniższymi zdjęciami.