TO JEST STARA STRONA! Kliknij >>> NOWA STRONA www
Toggle Bar

Dwudziestolecie Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II Hospicjum „Światło”

M. Olszewska Data: . Dział: Hospicjum

W dniu 28 września 2013 roku toruńskie Hospicjum „Światło” obchodziło wielkie święto – jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Uroczystość, związana z tą rocznicą, stała się okazją do spotkania pracowników, wolontariuszy i przyjaciół Hospicjum. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele lokalnych, jak i centralnych władz, m.in. Jan Wyrowiński - wicemarszałek Senatu RP, Piotr Całbecki - marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, a także Ludwik Szuba - wiceprezydent Miasta Torunia.

Fot. Wojtek Szablewski

Obchody rozpoczęły się projekcją filmu, przygotowanego specjalnie na tę okazję. Wszyscy zebrani mieli możliwość dowiedzenia się, czym na co dzień zajmuje się Hospicjum „Światło”, jak zorganizowano jego pracę, jak wyglądają jej trudne, ale i radosne momenty.

Fot. Wojtek SzablewskiPo prezentacji filmu goście wysłuchali przemówienia dyrektora Tomasza Krzysztyniaka, który zapoznał zebranych z dwudziestoletnią historią placówki. Nie obyło się bez podziękowań i gratulacji. Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Jan Wyrowiński, obok ciepłych słów, przekazał na ręce dyrektora Krzysztyniaka - w uznaniu za długoletnią pracę całego zespołu hospicyjnego - medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei marszałek Piotr Całbecki wręczył Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Wyrazy szacunku i uznania przekazali również pozostali goście, m.in. Bogumiła Bałuta, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu - organu założycielskiego naszego Hospicjum, Małgorzata Zawirowska - przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych we Włocławku, Ewa Kowalska - przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy, a także Grażyna Rogala-Pawelczyk - prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Z okazji tak znamienitego jubileuszu Hospicjum „Światło” otrzymało również szereg listów gratulacyjnych, m.in. od Jerzego Wenderlicha - wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Mariana Frąckiewicza - przewodniczącego Rady Miasta Torunia, Jarosława Radacza - burmistrza Brodnicy, Jerzego Czerwińskiego - burmistrza Chełmży, a także dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera - Rogera Hartwiga czy dyrektora Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. ks. Jerzego Popiełuszki - Grażyny Śmiarowskiej.

Po słowach uznania i gratulacjach, złożonych na ręce dyrektora Krzysztyniaka, przyszedł czas, by przekazać je dalej. Hospicjum „Światło” to przede wszystkim ludzie! Tak wielkie święto, jakim jest jubileusz dwudziestolecia, stało się znamienitą okazją do szczególnego ich uhonorowania. Mówiąc o początkach funkcjonowania instytucji, nie można zapominać o szczególnej roli trzech kobiet: Marii Mateusiak - przewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu, w czasie, gdy OIPiP podjęła uchwałę o powołaniu Hospicjum „Światło”, Janiny Mirończuk - długoletniej dyrektor Hospicjum „Światło” oraz Zofii Bartczak - długoletniej przełożonej pielęgniarek. Dzięki staraniom i wysiłkom tych pań, Hospicjum „Światło” rozpoczęło swoją długoletnią pracę, obejmując opieką chorych terminalnie, niosąc im i ich bliskim pomoc i psychologiczne wsparcie.

Fot. Wojtek Szablewski

Ruch hospicyjny, którego jednym z inicjatorów w Polsce było właśnie Hospicjum „Światło”, nauczył otaczać potrzebujących i cierpiących szczególną opieką i troską, nauczył ludzi pomagać innym ludziom. Z tego też tytułu dyrektor placówki miał niewątpliwą przyjemność złożenia podziękowań długoletnim pracownikom hospicjum, jego wolontariuszom i darczyńcom.

Kolejnym powodem do dumy dla całego zespołu hospicyjnego stało się przyznanie naszej placówce - w dowód uznania dla profesjonalizmu i wysokiej jakości świadczeń - certyfikatu ISO 9001:2008, wręczonego przez Dorotę Szymańską, menadżera regionalnego DEKRA Certification. Jest to dla nas zarazem powód do dumy, jak i zobowiązanie na przyszłość.

Fot. Zenon Łagiewski

Zwieńczeniem oficjalnej części obchodów stała się, trzymana do ostatniej chwili w tajemnicy, niespodzianka - podziękowania za lata wspólnej pracy dla dyrektora Hospicjum „Światło” Tomasza Krzysztyniaka, przekazane w imieniu całego zespołu przez pielęgniarkę oddziałową Jolantę Turkowską.

Całe wydarzenie nie przeszło bez echa wśród lokalnych mediów. Zapraszamy do zapoznania się z reportażami zamieszczonym z tej okazji w TV Bydgoszcz, Radiu PIK czy TV Toruń.