TO JEST STARA STRONA! Kliknij >>> NOWA STRONA www
Toggle Bar

Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

M. Olszewska Data: . Dział: Hospicjum

Plakat akcji10 października 2015 r obchodzony jest na całym globie Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej (strona projektu). Jego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność zwiększenia dostępności opieki paliatywnej i hospicyjnej na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem grup marginalizowanych, tj. dzieci, osób homoseksualnych, więźniów z HIV, żołnierzy i osób żyjących w środowisku wiejskim. Wszystko to sprawiło, że tegoroczne hasło Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej to „Ukryte życia – ukryci pacjenci” (z ang. „Hidden lives, hidden patients”).

Placówki opieki paliatywno-hospicyjnej, chcąc zwrócić uwagę na temat kresu życia oraz uwrażliwić na ideę opieki paliatywno-hospicyjnej, organizują w tym dniu koncerty pod hasłem „Głosy dla Hospicjów”. Jest to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na potrzeby – medyczne, duchowe, emocjonalne i socjalne – osób żyjących z chorobą ograniczającą życie i ich rodzin oraz na potrzeby placówek opieki paliatywno-hospicyjnej.

Dzięki życzliwości dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego Doroty Zawadzkiej-Wakarecy, taki koncert odbędzie się również w murach toruńskiego Hospicjum „Światło”. Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Zaproszeni na nie zostali zarówno nasi chorzy, ich rodziny jak i zespół pracowników i wolontariuszy. Występ zespołu kameralnego, kierowanego przez Pawła Czarnowskiego, będzie dla naszych chorych niepowtarzalnym przeżyciem.

Na wydarzenie zaprasza zarząd Stowarzyszenia Hospicjum Światło oraz dyrektor Hospicjum „Światło”.

Koncert ten zainicjuje lokalne działania w ramach XII Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „HOSPICJUM to też ŻYCIE”. Tegoroczna jej edycja prowadzona jest pod hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby dzieci, których bliscy zmarli pod opieką paliatywno-hospicyjną.

Pomóż osieroconym dzieciom